Nikica Miškić: “Ljudi ne dolaze samo odraditi smjenu, nego aktivno rade na kvaliteti koju nudimo”
Nikica je u Admiralu započeo kao kuhar, a danas vodi Hotel Admiral, Admiral restorane u Zagrebu i Solinu, Admiral Steakhouse te The Bar. U tom je razdoblju prošao put od kuhinje do upravljanja različitim segmentima ugostiteljskog i hotelskog poslovanja, uključujući organizaciju timova, planiranje novih prostora, otvaranje restorana i koordinaciju događanja.
U razgovoru govori o počecima na Vrbanima, otvaranju Admiral Restorana u Solinu, suradnji ugostiteljstva i casino poslovanja te o tome kako se gradi stabilan tim u branši u kojoj se ljudi često mijenjaju.
Nikica, u Admiralu si već 9 godina. Karijeru si započeo kao kuhar, a danas si rukovoditelj objekta Hotel Admiral, dva Admiralova restorana (u Zagrebu i Solinu), Admiral Steakhousea i The Bara. Možeš li nam opisati svoje početke i usporediti ih s poslom danas?
Početak je, kao i svaki drugi, bio uzbudljiv, težak i neizvjestan. Budući da se radi o restoranu, hotelu i baru, slika je malo šira u odnosu na sam restoran tako da je trebalo dosta toga posložiti kako bi sve na kraju funkcioniralo kao jedna cjelina. Neću reći da je bilo lako, ali mislim da sam imao dovoljno vremena i resursa te pouzdane suradnike, a to sve je olakšavalo prve korake našeg poslovanja. U odnosu na sadašnja zaduženja i obveze rekao bih da je bilo puno više lutanja, pokušaja i promašaja dok sada radim fokusiranije i bavim se konkretnim situacijama koje se svakodnevno događaju u poslovanju. U počecima sam sigurno imao više vremena, pogotovo dok sam samo vodio kuhinju dok je sada posao intenzivan i ne dopušta previse odstupanja. Naravno da sam, s protekom vremena, skupio dosta kvalitetnog iskustva koje mi olakšava snalaženje u različitm izazovima.
Jesi li se dodatno educirao kroz rad i možeš li izdvojiti edukacije koje su ti bile najkorisnije?
Pošto se tvrtka prije otvaranja objekta na Vrbanima nije ozbiljnije bavila ugostiteljskom djelatnošću, a ja sam došao kao isključivo ugostiteljski djelatnik, bilo je vrlo izazovno adaptirati se na takav sustav u kojem nije samo bitno kako obavljaš svoja temeljna zaduženja nego je potrebno adaptirati se u jedan veliki sustav gdje ćeš puno toga morati naučiti. Rekao bih da mi je najveća edukacija bila suradnja s ostalim odjelima unutar tvrtke gdje sam naučio dosta, što mi sada olakšava svakodnevno snalaženje u poslovnom, ali i u privatnom okruženju. Pohađao sam razne tečajeve (npr. Excel-a…) no smatram da mi je najviše pomogla radionica ove jeseni (Snagom talenata do kvalitetnijih odnosa i rezultata) koja odgovara mojoj sadašnjoj funkciji te pomaže u rješavanju kompliciranijih situacija koje se svakodnevno događaju u poslu.
Koji ti je project u Admiralu bio najdraži?
Najdraži projekt je upravo nedavno otvaranje Admiral Restorana u Solinu jer sam tu primijenio sve ono znanje i iskustvo koje sam stekao tijekom rada u našoj tvrtki. Imao sam zaduženja od samog planiranja restorana, rasporeda i tlocrta do formiranja tima, intervjuiranja i zapošljavanja osoblja. To je jedan kompleksan i iscrpljujuć zadatak, ali na kraju se ipak sve isplati kada vidiš da si napravio nešto konkretno i funkcionalno. Inače, tijekom godine u objektu Vrbani imamo dosta događanja koja možemo okarakterizirati kao mini projekte. To su razni koncerti, proslave i domjenci koji zahtjevaju dosta planiranja, koordinacije i posvećenosti kako bi sve prošlo u najboljem redu. Nekad sam bio zadužen samo za kuharski dio, a sada su mi obveze puno šire.
Što misliš o povezivanju casino industrije s hotelijerstvom i ugostiteljstvom? Koji su zajednički interesi i kako su gosti prihvatili povezivanje potrošnje u restoranu s promotivnim bonusom u Casinu?
Casino industrija je svugdje u svijetu povezana s ugostiteljstvom, a tu spada i hotelijerstvo. Prirodan slijed je da te dvije djelatnosti zajedno plasiraju svoje proizvode. Kod nas je od samo početka ugostiteljski dio na dispoziciji Casinu te podržavamo i pratimo sva događanja koja se odvijaju. Tu najčešće mislim na poker turnire koji se svakodnevno odžavaju u našem Casinu. U sva događanja u restoranu, baru i hotelu uključen je oblik promocije za zabavu u Casinu. U samom restoranu imamo promociju koja svakom gostu na potrošenih 50,00eur daje 20,00 eur promotivnog bonusa koji može iskoristiti u nastavku večeri te tako zaokružiti svoj posjet našem objektu. Takvu vrstu promocije ćemo imati i u našem novootvorenom Casinu u Solinu. Gosti su to dobro prihvatili je rim se pruža dodatna vrijednost i cjelovitije iskustvo boravka.
Kako provodiš slobodno vrijeme? Čujemo da si aktivan u hikingu s ostalim kolegama.
Naravno da ovakav posao donosi dosta stresa kojeg se rješavam najviše kroz fizičke aktivnosti. Zajedno s još par kolega aktivno provodim svoje slobodno vrijeme, najčešće na planinarenju i hikingu. Nadam se da će se naša hiking zajednica još proširiti te da ćemo kroz takve aktivnosti jačati i odnose unutar tima. Meni planinarenje (kao oblik pražnjenja frustracija i punjenja baterija) pomaže zadržati fokusiranost, ali i riješiti kompleksne situacije koje se znaju pojaviti tokom rada. Naravno da na svakom našem izletu bude zanimljivo, ponekad i naporno, ali se takvi trenuci pamte i ostaju lijepe uspomene za cijeli život.
Fluktuacija u resoru koji vodiš mala je u usporedbi s branšom. Čemu to možemo zahvaliti i što zaposlenici najviše cijene u Admiralu?
Fluktuacija djelatnika u ugostiteljstvu više nije iznimna situacija nego svakodnevica u poslovanju. Uvijek morate računati na odljev djelatnika što zna u određenim trenucima postati velik problem, pogotovo kod poslovno intenzivnijih perioda godine. Mi imamo relativno stabilnu situaciju jer su neki od djelatnika tu od samih početaka, ali i ostatak tima ima višegodišnji staž unutar tvrtke. To su ljudi koji ne dolaze samo odraditi svoju smjenu već aktivno promišljaju i djeluju u cilju očuvanja i poboljšanja kvalitete koju nudimo. Rekao bih da najviše cijene iznimno korektan odnos tvrtke prema zaposlenicima gdje se poštuje ono što im je obećano i nema kalkuliranja po pitanju njihovih prava. Rijetko gdje u ugostiteljstvu imaju dva slobodna dana u tjednu uz 40 sati rada. U takvim okolnostima svi djelatnici imaju dovoljno vremena voditi i provoditi kvalitetan život i nisu robovi svog radnog mjesta. Rijetko koja želja (npr. za odlaskom na utakmicu ili slično) po pitanju rasporeda rada ostane neuslišena. Sve to doprinosi dobroj atmosferi i kvalitetnim odnosima unutar tima.
Od kuhinje do vođenja više objekata, Nikicin se posao mijenjao zajedno s razvojem Admiralove ugostiteljske ponude, a svaka nova faza donijela je drugačije izazove, od operativnih detalja i organizacije događanja do zapošljavanja, vođenja ljudi i suradnje s drugim odjelima.
U intervjuu se posebno ističe njegov pogled na tim i radne uvjete. Stabilnost ljudi u njegovom resoru nije slučajna, nego rezultat korektnog odnosa, jasnih dogovora i svakodnevne fleksibilnosti koja zaposlenicima omogućuje normalan ritam života. Dobar rezultat u ugostiteljstvu ne ovisi samo o ponudi za gosta, nego i o tome kako se organizira posao za ljude koji tu ponudu svakodnevno nose.